B32656A7474K000
DigiKey Part Number
B32656A7474K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32656A7474K000
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 1.25KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 500V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32656A7474K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
500V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)