B32653A2682K189 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1.290
Datasheet
6800 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32653A2682K189
DigiKey Part Number
B32653A2682K189-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32653A2682K189
Description
CAP FILM 6800PF 10% 2KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B32653A2682K189 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
700V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)