B32642B6473J
DigiKey Part Number
495-7184-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32642B6473J
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 400V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32642B6473J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
400V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
630V