B32641B0472J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Film Capacitor 600V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32641B0472J
DigiKey Part Number
495-7117-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32641B0472J
Description
CAP FILM 4700PF 5% 1000VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
600V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)