Image for B32559C8152K289 is not available
B32559C8152K289
DigiKey Part Number
495-2893-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32559C8152K289
Description
CAP FILM 1500PF 10% 630VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF Film Capacitor 400V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
630V