B32559C6682K289 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 77.485
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 1.737
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Similar
Similar
Image for B32559C6682K289 is not available
B32559C6682K289
DigiKey Part Number
495-2865-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32559C6682K289
Description
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
6800 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
400V