Image for B32537B8225K is not available
B32537B8225K
DigiKey Part Number
B32537B8225K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32537B8225K
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 200V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Axial
Category
Voltage Rating - DC
630V
Mfr
Dielectric Material
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.815" Dia x 1.339" L (20.70mm x 34.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V