B32529D0335J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 7.515
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 3.902
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
3.3 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
B32529D0335J
DigiKey Part Number
495-4010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529D0335J
Description
CAP FILM 3.3UF 5% 63VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
63V