B32373B5806J030
DigiKey Part Number
495-B32373B5806J030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32373B5806J030
Description
CAP FILM 80UF 5% 1.35KVDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
80 µF Film Capacitor 530V 1350V (1.35kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.689" (144.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - AC
530V
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - DC
1350V (1.35kV)