B32362B3407J030
DigiKey Part Number
495-B32362B3407J030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32362B3407J030
Description
CAP FILM 400UF 5% 330VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 µF Film Capacitor 330V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Termination
Threaded, Male
Capacitance
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Tolerance
±5%
Applications
General Purpose
Voltage Rating - AC
330V