B32024B3224K000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1.400
KEMET
Datasheet
Image for B32024B3224K000 is not available
B32024B3224K000
DigiKey Part Number
B32024B3224K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32024B3224K000
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 300VAC RAD
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 300V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
300V