B32023A3104M289
DigiKey Part Number
495-B32023A3104M289CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B32023A3104M289TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32023A3104M289
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 1.5KVDC RAD
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32023A3104M289 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)