AVRM1608C720KT750M
DigiKey Part Number
445-AVRM1608C720KT750MTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-AVRM1608C720KT750MCT-ND - Cut Tape (CT)
445-AVRM1608C720KT750MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVRM1608C720KT750M
Description
VARISTOR 72V 40A 0603
Detailed Description
72 V 40 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
79.2 V
Current - Surge
40 A
Series
Energy
0.1J
Capacitance @ Frequency
75 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
53 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
64.8 V
Varistor Voltage (Typ)
72 V