AVR-M1608C270KT2AB
DigiKey Part Number
445-2544-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-2544-1-ND - Cut Tape (CT)
445-2544-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR-M1608C270KT2AB
Description
VARISTOR 27V 20A 0603
Detailed Description
27 V 20 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AVR-M1608C270KT2AB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
20 A
Energy
0.1J
Capacitance @ Frequency
160 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
19 V
Grade
Automotive
Varistor Voltage (Min)
24 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Typ)
27 V
Varistor Voltage (Max)
30 V