ZWS50BAF-12/CO2
DigiKey Part Number
ZWS50BAF-12/CO2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS50BAF-12/CO2
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZWS50BAF-12/CO2 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
5.20" L x 1.97" W x 1.02" H (132.0mm x 50.0mm x 26.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
4.3 A