ZWS300BAF-24/R
DigiKey Part Number
285-ZWS300BAF-24/R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS300BAF-24/R
Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZWS300BAF-24/R Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Current - Output 1
12.5 A