ZWS240PAF-48/JL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 5
Datasheet
Image for ZWS240PAF-48/JL is not available
ZWS240PAF-48/JL
DigiKey Part Number
285-ZWS240PAF-48/JL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS240PAF-48/JL
Description
AC/DC CONVERTER 48V 240W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
82%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
9.64" L x 4.13" W x 2.20" H (245.0mm x 105.0mm x 56.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
5 A