Image for ZWS240BP-36/TL is not available
ZWS240BP-36/TL
DigiKey Part Number
285-ZWS240BP-36/TL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS240BP-36/TL
Description
AC/DC CONVERTER 36V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZWS240BP-36/TL Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
8.74" L x 3.74" W x 1.65" H (222.0mm x 95.0mm x 42.0mm)
Voltage - Output 1
36V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
6.7 A