Image for ZWS240BP-24/CO2 is not available
ZWS240BP-24/CO2
DigiKey Part Number
285-ZWS240BP-24/CO2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS240BP-24/CO2
Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZWS240BP-24/CO2 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
10 A