ZWS150BAF-12/CO2
DigiKey Part Number
ZWS150BAF-12/CO2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS150BAF-12/CO2
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZWS150BAF-12/CO2 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.30" L x 2.95" W x 1.46" H (160.0mm x 75.0mm x 37.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
12.5 A