ZWS100AF-15/A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 0
Datasheet
Image for ZWS100AF-15/A is not available
ZWS100AF-15/A
DigiKey Part Number
285-ZWS100AF-15/A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS100AF-15/A
Description
AC/DC CONVERTER 15V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 265 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
79%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
8.74" L x 2.44" W x 1.38" H (222.0mm x 62.0mm x 35.0mm)
Voltage - Output 1
15V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
6.7 A