ZWQ80-5225/L
DigiKey Part Number
285-ZWQ80-5225/L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWQ80-5225/L
Description
AC/DC CNVRTR 2X5V 12V -12V 80W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 4 Output 5V 12V -12V 5V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZWQ80-5225/L Models
Category
Current - Output 3
2 A
Mfr
Current - Output 4
7 A
Series
Power (Watts)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Voltage - Isolation
3 kV
Type
Open Frame
Efficiency
72%
Number of Outputs
4
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Voltage - Output 1
5V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
12V
Size / Dimension
8.27" L x 3.68" W x 1.38" H (210.0mm x 93.5mm x 35.0mm)
Voltage - Output 3
-12V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 4
5V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
8 A
Base Product Number
Current - Output 2
2 A