ZPT40-5245N
DigiKey Part Number
285-ZPT40-5245N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZPT40-5245N
Description
AC/DC CONVERTER 5V 24V -5V 40W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 24V -5V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZPT40-5245N Models
Category
Current - Output 3
300 mA
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Obsolete
Efficiency
75%
Type
Open Frame
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Features
Adjustable Output
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.07" H (101.6mm x 50.8mm x 27.1mm)
Voltage - Output 2
24V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 3
-5V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
3.2 A
Base Product Number
Current - Output 2
1 A