Z100-6-LAN-L-U is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
B&K Precision
In Stock: 0
Datasheet
TDK-Lambda Z+ Series (Programmable Power Supplies)
TDK-Lambda Z+ Series (Programmable Power Supplies) – User Control Pins
Z100-6-LAN-L-U
DigiKey Part Number
Z100-6-LAN-L-U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z100-6-LAN-L-U
Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-100V
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 100VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply Digital 0 ~ 6A Output 600W Features LAN, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Category
Number of Characters
4 (2)
Manufacturer
TDK-Lambda
Size / Dimension
13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
Series
Features
LAN, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Packaging
Bulk
Power (Watts)
600W
Part Status
Obsolete
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.5% + 1 count
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
2mV + 0.01%
Voltage - Supply
85 ~ 265VAC
Voltage Regulation - Load
2mV + 0.01%
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
2mA + 0.01%
Voltage - Output
0 ~ 100VDC
Current Regulation - Load
5mA + 0.01%
Current - Output
0 ~ 6A
Ripple
10mV