Z10-20-IEEE-U
DigiKey Part Number
Z10-20-IEEE-U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z10-20-IEEE-U
Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-10V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 10VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply Digital 0 ~ 20A Output 200W Features GPIB, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Z10-20-IEEE-U Models
Size / Dimension
13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
Manufacturer
TDK-Lambda
Features
GPIB, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Series
Power (Watts)
200W
Packaging
Bulk
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.5% + 1 count
Part Status
Active
Voltage Regulation - Line
2mV + 0.01%
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Load
2mV + 0.01%
Voltage - Supply
85 ~ 265VAC
Current Regulation - Line
2mA + 0.01%
Number of Outputs
1
Current Regulation - Load
5mA + 0.01%
Voltage - Output
0 ~ 10VDC
Ripple
5mV
Current - Output
0 ~ 20A