SWS600L-24
DigiKey Part Number
285-1742-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWS600L-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 648W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWS600L-24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
84%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 74°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
27 A