SWS600-15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 6
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 265 VAC Input
SWS600-15
DigiKey Part Number
285-SWS600-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWS600-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 600W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SWS600-15 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
80%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 74°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.48" L x 3.62" W x 4.72" H (190.0mm x 91.9mm x 119.9mm)
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
40 A