SWS300-36 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 265 VAC Input
SWS300-36
DigiKey Part Number
285-SWS300-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWS300-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 300W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SWS300-36 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
85%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 74°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.80" L x 2.05" W x 4.01" H (198.1mm x 52.1mm x 101.9mm)
Voltage - Output 1
36V
Current - Output 1
8.7 A