SWS1000L-3
DigiKey Part Number
285-1796-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWS1000L-3
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 1000W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWS1000L-3 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
77%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-20°C ~ 74°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
9.45" L x 5.91" W x 2.40" H (240.0mm x 150.0mm x 61.0mm)
Voltage - Output 1
3.3V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Current - Output 1
200 A