SWS100-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 142
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
SWS100-12
DigiKey Part Number
285-SWS100-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWS100-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
79%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 74°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.40" L x 3.78" W x 1.77" H (188.0mm x 96.0mm x 45.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Current - Output 1
8.5 A