Image for RWS300A-24 is not available
RWS300A-24
DigiKey Part Number
285-RWS300A-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS300A-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 312W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
82%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Features
Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
11.73" L x 4.76" W x 1.97" H (297.9mm x 120.9mm x 50.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
13 A