RWS15A-12/A
DigiKey Part Number
285-RWS15A-12/A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS15A-12/A
Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
77%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 60°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
3.88" L x 1.38" W x 3.82" H (98.5mm x 35.0mm x 97.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
1.25 A