RWS1500B-48/ME
DigiKey Part Number
285-RWS1500B-48/ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS1500B-48/ME
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1356W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RWS1500B-48/ME Models
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
88%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Features
Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC
Size / Dimension
10.28" L x 5.00" W x 2.48" H (261.1mm x 127.0mm x 63.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
32 A