RWS1500B-12/FO
DigiKey Part Number
285-RWS1500B-12/FO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS1500B-12/FO
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1500W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RWS1500B-12/FO Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC
Size / Dimension
10.28" L x 5.00" W x 2.48" H (261.1mm x 127.0mm x 63.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
125 A