RWS100B-48/CO2
DigiKey Part Number
285-RWS100B-48/CO2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS100B-48/CO2
Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
RWS100B-48/CO2 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
87%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
4.25" L x 3.70" W x 1.54" H (108.0mm x 94.0mm x 39.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
2.1 A