RWS1000B-12/R
DigiKey Part Number
285-RWS1000B-12/R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS1000B-12/R
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1008W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RWS1000B-12/R Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC
Size / Dimension
7.80" L x 5.00" W x 2.48" H (198.1mm x 127.0mm x 63.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
84 A