RTW48-3R2C
DigiKey Part Number
285-RTW48-3R2C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTW48-3R2C
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTW48-3R2C Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
89%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 71°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.09" L x 1.18" W x 3.62" H (180.0mm x 30.0mm x 92.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
3.2 A