RTW28-3R6
DigiKey Part Number
285-RTW28-3R6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTW28-3R6
Description
AC/DC CONVERTER 28V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 28V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTW28-3R6 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 71°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.30" L x 0.95" W x 3.23" H (160.0mm x 24.2mm x 82.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
28V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
3.6 A