RTW24-2R2
DigiKey Part Number
285-RTW24-2R2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTW24-2R2
Description
AC/DC CONVERTER 24V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTW24-2R2 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 71°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.88" L x 0.87" W x 3.23" H (124.0mm x 22.0mm x 82.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.2 A