RTEN-5250
DigiKey Part Number
RTEN-5250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTEN-5250
Description
LINE FILTER 500VAC/VDC 250A CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 250 A 500V 500V Single Stage Terminal Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTEN-5250 Models
Category
Voltage - Rated AC
500V
Manufacturer
TDK-Lambda
Current
250 A
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Approval Agency
EN
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Filter Type
Three Phase (Delta)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated DC
500V