RFE1600-48/S
DigiKey Part Number
285-RFE1600-48/S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFE1600-48/S
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1600W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RFE1600-48/S Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
12.60" L x 3.45" W x 1.61" H (320.0mm x 85.0mm x 40.8mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
33 A