QS50014G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK-Lambda
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 6 Output 48V 48V 48V 48V 90 ~ 264 VAC Input
QS5000GX
QS5000GX
QS50014G
DigiKey Part Number
285-QS50014G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS50014G
Description
AC/DC CONVERTER 6X48V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
QS50014G Models
Category
Current - Output 2
12.5 A
Mfr
Current - Output 3
12.5 A
Series
Current - Output 4
12.5 A
Packaging
Bulk
Current - Output 5
12.5 A
Part Status
Active
Current - Output 6
12.5 A
Type
Enclosed
Power (Watts)
Number of Outputs
6
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation
4 kV
Voltage - Output 1
48V
Efficiency
91%
Voltage - Output 2
48V
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Output 3
48V
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Voltage - Output 4
48V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 5
48V
Size / Dimension
10.63" L x 5.00" W x 2.49" H (270.0mm x 127.0mm x 63.3mm)
Voltage - Output 6
48V
Standard Number
60950-1; 61010-1; 62368-1
Current - Output 1
12.5 A