PXF60-48S12
DigiKey Part Number
285-1993-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXF60-48S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 60W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 5A 36V - 75V Input
EDA/CAD Models
PXF60-48S12 Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Mfr
Power (Watts)
60 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Tube
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
10-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)