PXF40-48T0515
DigiKey Part Number
285-PXF40-48T0515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXF40-48T0515
Description
DC DC CONVERTER 5V +/-15V 40W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 3 Output 5V 15V -15V 6A, 300mA, 300mA 36V - 75V Input
EDA/CAD Models
PXF40-48T0515 Models
Category
Voltage - Output 3
-15V
Mfr
Current - Output (Max)
6A, 300mA, 300mA
Series
Power (Watts)
40 W
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
1.6 kV
Number of Outputs
3
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Voltage - Output 2
15V