PXF40-24S15
DigiKey Part Number
285-PXF40-24S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXF40-24S15
Description
DC DC CONVERTER 15V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2.666A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXF40-24S15 Models
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 8.6mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.666A