PXD10-48WS15
DigiKey Part Number
285-PXD10-48WS15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXD10-48WS15
Description
DC DC CONVERTER 15V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 670mA 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXD10-48WS15 Models
Category
Current - Output (Max)
670mA
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Features
OCP, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)