PXB15-48D15/N
DigiKey Part Number
PXB15-48D15/N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXB15-48D15/N
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 500mA, 500mA 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXB15-48D15/N Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA, 500mA