PXA15-48S12/NT
DigiKey Part Number
PXA15-48S12/NT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXA15-48S12/NT
Description
DC DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.25A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXA15-48S12/NT Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
0.94" L x 1.10" W x 0.34" H (23.9mm x 27.9mm x 8.5mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
1.25A