PSS3-12-12/S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK-Lambda
In Stock: 0
Datasheet
Image for PSS3-12-12/S is not available
PSS3-12-12/S
DigiKey Part Number
285-PSS3-12-12/S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSS3-12-12/S
Description
DC DC CONVERTER 12V 3W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 250mA 9V - 18V Input
Category
Current - Output (Max)
250mA
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
1.02" L x 0.63" W x 0.31" H (25.9mm x 16.0mm x 8.0mm)