PSS10-24-5/S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK-Lambda
In Stock: 889
Datasheet
Image for PSS10-24-5/S is not available
PSS10-24-5/S
DigiKey Part Number
285-PSS10-24-5/S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSS10-24-5/S
Description
DC DC CONVERTER 5V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 18V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
2A
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.59" L x 0.87" W x 0.31" H (40.4mm x 22.1mm x 8.0mm)